O nas

W początkach XVIII w. do Władysławowa przybyli osadnicy z Niemiec wyznania luterańskiego. Oni to w 1775 roku otrzymali pozwolenie od właściciela Władysławowa Hrabiego Aleksandra Gurowskiego. „ …. Sz PP Ewangelistom niniejszym dokumentem czyni się wiadomo: Jż na fundamencie prawa y sprawiedliwości przychyleiąc się do żądania PP Ewangelistów Ewangelistów obywatelow miasta Władysławowa pozwalam im tymże mieście moim Dziedzicznym postawienie Domu wygodnego do ich nabożeństwa y dotego wiecznemi czasy rezygnuje im plac według ich potrzeby, aby zaś mieli ciż PP Ewangelistowie przyswojeń chęci powiększenia mieszkających liczby, na tenże Dom do Boskiej Chwały, przyrzekam im z borów moich Drzewa y czymkolwiek zaydzie możność dopomodz im racze. Datt WładysławowieDnia 4 Października 1775 r. Aleksander Gurowski ” Świątynia służy wiernym blisko 100 następnych lat. W roku 1872miejscowy garbarz Karl Wilhelm Kneifel, który w obliczu ciężkiej choroby ufundował nowy kościół, przez wiernych nazywanym „kościołem Kneifla”.

Zbudowany na planie wydłużonego prostokąta z cegły na podmurówce z kamienia polnego. Zbór ten pełnił rolę świątyni do 1945 roku. Przez następne lata zaniedbany – niszczał. W roku 1974 zrodził się pomysł wykupienia kościoła. Mijają kolejne lata . W 1978 r. Urząd Gminy we Władysławowie wykupił obiekt od Konsystorza Ewangelickiego. W roku 1983 rozpoczęto opracowywanie dokumentacji. Część prac remontowych wykonał oddział Budowlano- Montażowy WZSR z Turku, pozostałe prace remontowe - miejscowi rzemieślnicy pod nadzorem inż. Józefa Kurca z Turku. Autorem dokumentacji był mgr inż. Henryk Sobczak z Konina.

 

23 maja 1986 roku hejnał z wieży kościoła ewangelicko- augsburskiego zainaugurował Dzień Działacza Kultury w woj. konińskim, a tym samym nowy rozdział w historii obiektu.

 

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.