sobota, 09 czerwiec 2012 18:55

92 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)
92 Rocznica Odzyskania Niepodległości 92 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Nasi przodkowie walczyli, cierpieli i ginęli po to, byśmy dziś mogli cieszyć się wolną Polską. Gorąco wierząc, że dopóki żyją jej dzieci, Matka Ojczyzna nigdy nie zginie, uparcie dążyli do wolności, o wartości której dziś często zapominamy. A przecież odzyskana w 1918 roku po 123 latach niewoli niepodległość, ma najwyższą wartość. Obchodzona w tym roku 92. rocznica tego wielkiego wydarzenia była okazją do uczczenia pamięci bohaterów, którzy swoim poświęceniem wpłynęli na kształtowanie historii Polski.

 

We Władysławowie Obchody 92. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta, odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach. Celebrował ją proboszcz parafii, ks. kanonik Andrzej Kaczmarek. Wspólna modlitwa była wprowadzeniem do dalszej części uroczystości.

 

Uczestnicy obchodów, przepełnieni myślami o historii Polski, udali się pod pomnik „Tym co za Ojczyznę walczyli, ginęli...”, by tam w atmosferze podniosłego nastroju kontynuować uroczystości. Zgromadzeni goście, przedstawiciele szkół, przedsiębiorstw, organizacji i stowarzyszeń, a także władze gminy, członkowie Rady Gminy oraz mieszkańcy gminy Władysławów mogli oddać cześć tym, którzy za Ojczyznę oddali życie. Obecne delegacje złożyły też kwiaty pod pomnikiem, oddając tym samym hołd bohaterom, poległym podczas walk o niepodległość.

 

Wójt Gminy Krzysztof Zając w swoim przemówieniu apelował o nieuleganie modom i pielęgnowanie wartości patriotyzmu. Pisanie, czytanie, ale też wpajane wartości to fundamenty, na których budujemy mury własnej osobowości. Ważne jest zatem, by znać historię i pamiętać o ludziach, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Jeśli bowiem historia nie będzie przekazywana kolejnym pokoleniom, wkrótce zabraknie tych, którzy mogliby oddać hołd poległym.

 

O tym, że kolejne pokolenia pamiętają i próbują poznać wszystkie zakamarki przeszłości można było przekonać się w sali Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, gdzie Rafał Sierchuła - pracownik poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił prelekcję na temat „Konspiracja niepodległościowa w Wielkopolsce Wschodniej”. Tam też miał miejsce niezwykłe miły tego dnia moment wręczenia zasłużonym dla powiatu odznaczeń. Otrzymali je Barbara Jesiołowska, Adam Walczak, Halina Olek, Barbara Spławska oraz Barbara Wojdyńska.

 

Ostatnim punktem obchodów było otwarcie wystawy „Karły reakcji. Polskie Podziemie Niepodległościowe w latach 1944 – 1956”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, a pokazanej w Gminnym Ośrodku Kultury. Wystawa będzie czynna do końca listopada. Dlatego wszystkich, którzy nie mieli okazji jej jeszcze zobaczyć, serdecznie zapraszamy.

 

Tą podróżą w przeszłość zakończono we Władysławowie obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz pozostaje żywić nadzieję i trwać w wierze, że nigdy jej już nie stracimy, a pamięć o historii nie zaniknie. Warto też podkreślić, że sam fakt posiadania niepodległości zobowiązuje. Niepodległość nie zamyka się w jednym słowie, przypominanym przy okazji 11 listopada. Niepodległość to wartość, o którą trzeba zabiegać i dbać – nie tylko raz do roku, ale każdego dnia.

 

Przejdź do galerii zdjęć z wydarzenia

Przejdź do galerii zdjęć z wystawy: "92 Rocznica Odzyskania Niepodległości"BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.