piątek, 28 grudzień 2012 17:12

Kultura jest najważniejszą inwestycją - rozmowa z dyrektorem GOK, Krzysztofem Owczarkiem

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(2 głosów)

Jaka przyszłość czeka Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie?

 

Krzysztof Owczarek, dyrektor GOK: Funkcjonowanie tej instytucji, tak jak wielu innych jednostek organizacyjnych, jest uzależnione od środków finansowych, które w formie dotacji są przekazywane na ich działalność. Rozumiem, że, gdy pyta Pani o przyszłość, oczekuje Pani oceny sytuacji, w której znalazł się Ośrodek po uchwale Rady, a precyzując, uchwale przegłosowanej przez radnych z „Klubu Radnych Niezależnych” i przewodniczącego Rady, pana Marka Szczecińskiego, którzy uznali, że należy przeznaczyć na dom kultury w 2012 roku kwotę 428 tys. złotych, a więc mniejszą o 115 tys. złotych od tej, którą Rada uchwaliła na działalność Gminnego Ośrodka Kultury w 2011 roku. Ja nie znajduję uzasadnienia dla tej decyzji, „patrząc historycznie” na wielkość budżetów, przyznana dotacja jest poniżej poziomu tej z roku 2008, w którym GOK-owi „przyznano” 455 tys. złotych. W ubiegłych latach, Rada poprzedniej kadencji, i tutaj po raz kolejny dziękuję jej za to, w uchwale na 2009 rok przeznaczyła 475 tys. złotych, a na 2010 rok 490 tys. złotych na działalność ośrodka. Tak drastyczne zmniejszenie środków decyzją części radnych, to zła prognoza na przyszłość dla mieszkańców gminy.

Dotacje z lat ubiegłych, tutaj mówię o okresie od połowy maja 2009 roku, od kiedy zarządzam tą placówką, zostały przeznaczone na remonty siedziby GOK-u, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, zakupiono sprzęt i wyposażenie, oczywiście prowadziliśmy bieżącą działalność, finansowaliśmy imprezy gminne, sołeckie, czy też wspomagaliśmy różnego rodzaju inicjatywy lokalne mieszczące się w zakresie naszej działalności. Nie można zapominać o kosztach utrzymania tego zabytkowego obiektu, w którym oprócz domu kultury swoją siedzibę ma biblioteka. Co oznacza więc decyzja radnych z „ Klubu Radnych Niezależnych” i przewodniczącego Rady, pana Marka Szczecińskiego? Gminny Ośrodek Kultury nie będzie mógł sfinansować w 2012 roku: „Dni Władysławowa”, festynów, które weszły na stałe do kalendarza imprez gminnych, dożynek, nie będą prowadzone remonty. Aktualnie ze względu na brak pieniędzy zmuszeni zostaliśmy do wycofania się z przyjętych ustaleń dotyczących organizacji tych imprez, nie rozszerzymy działalności w świetlicy w Wyszynie. Tutaj pozwoli Pani na słowo uzupełnienia, otóż w 2012 roku mieliśmy otrzymać dodatkowe pomieszczenia po ośrodku zdrowia w Wyszynie. To rozwiązanie miało pomóc nam zrealizować projekt, który zakładał generalny remont dotychczasowych pomieszczeń świetlicy, rozszerzenie działalności o organizację wystaw, które miały być eksponowane w sali na piętrze i rozszerzenie działalności o naukę gry na instrumentach muzycznych, zajęcia plastyczne, a w przyszłości zajęcia taneczne. Z pełnym przekonaniem powiem, że wiązaliśmy z świetlicą w Wyszynie zdecydowanie szersze plany służące jej mieszkańcom i mieszkańcom okolicznych miejscowości. W związku z uchwałą części radnych nie jesteśmy w stanie ich zrealizować.

 

Panie dyrektorze, uchwały Rady dotyczące kwot dotacji są nierozerwalnie związane z planami finansowymi składanymi przez kierowników jednostek. Jakie wartości były planowane przez Pana na 2012 rok?

 

KO: Plan dochodów i wydatków został przez nas złożony na początku października 2011 roku. Po uwzględnieniu wpływów i kosztów, plan zakładał kwotę dotacji w wysokości 632,2 tys. zł. Planowanie dotacji na tym poziomie uwzględnia koszty, o których mówiłem odpowiadając na Pani pierwsze pytanie oraz m.in. koszty remontu ogrodzenia Ośrodka, który należy traktować jako pilny, ze względu na bezpieczeństwo osób przechodzących wzdłuż ogrodzenia. Prace remontowe i konserwatorskie nie były prowadzone od wielu lat, można powiedzieć, że nie były w ogóle podejmowane.

Konieczny jest też zakup nowego sprzętu nagłaśniającego i to nie tylko w celu nagłośnienia spotkań, imprez, czy uroczystości gminnych, ale także do zapewnienia bieżącej pracy z wokalistami i zespołami muzycznymi,niezbędne jest zakupienie sceny plenerowej. Istotną pozycję w budżecie stanowi koszt utrzymania orkiestry OSP, bez której nie można sobie wyobrazić wielu uroczystości i imprez.

Można by jeszcze wiele mówić o finansowych potrzebach tej jednostki, ale myślę, że to co zostało już powiedziane w zupełności wystarczy. Jest faktem, że w odniesieniu do planu otrzymaliśmy 204 tys. złotych mniej.

Kontynuując odpowiedź na wcześniej zadane pytanie, mogę powiedzieć, że pomimo braku środków finansowych w roku 2012 będziemy chcieli współpracować (w miarę naszych możliwości lokalowych) z jak największą liczbą osób. Obecnie prowadzimy: naukę gry na instrumentach muzycznych, zajęcia taneczne, zajęcia plastyczne, zajęcia wokalne, tutaj słowo komentarza, otóż w ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z panem Pawłem Grabarą, który oprócz nauki gry na gitarze prowadzi zajęcia wokalne. Efektem jego pracy jest drugie miejsce, które zajęła Weronika Matuszak podczas „Powiatowego Festiwalu Piosenki Scena Mikrofon i Ty”.

Od miesiąca maja w ramach współpracy z IPN-em w Poznaniu będą eksponowane wystawy dotyczące najnowszej historii Polski. Chcemy pokazać fałszowanie historii w okresie PRL-u i dostarczyć informacji o konkretnych wydarzeniach. Edukacja poprzez wystawy ma także pomóc zrozumieć współczesność, pomóc świadomie uczestniczyć w życiu, uczyć patriotyzmu, który tak bardzo potrzebny jest naszej ojczyźnie. Wystawy są często niedocenianą formą edukowania młodego pokolenia Polaków, ale to jest temat na odrębne spotkanie. Innym naszym zamierzeniem jest realizacja cyklu spotkań z podróżnikami, na które zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych. Ostatnie spotkanie, które odbyło się 23-go lutego z panem Leszkiem Szczasnym było „wyprawą” do Turcji. W trakcie spotkania poza znakomitą narracją, prezentowano zdjęcia: słonego jeziora, XIX-wiecznej drewnianej zabudowy ottomańskiej, Kapadocji, dzikiego wybrzeża. Uczestnicy spotkania poznali 12-sto milionowy Stambuł i zapomniane wsie. Poczuli klimat herbacianych barów, odkryli tamtejsze zwyczaje i atmosferę meczetów. Będziemy zapraszać na cykliczne spotkania z teatrem, kierując naszą ofertę do dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół z terenu gminy, pomożemy im również w bezpiecznym dotarciu na spektakle. Nie zabraknie także konkursów adresowanych do uczestników z całej gminy, będą rajdy rowerowe i wycieczki. W ramach kontynuacji poznawania Tatr Polskich zapraszam w sierpniu (dokładnie od 1-go do 5-go sierpnia ) na wycieczkę. Zwiedzimy zamek w Pieskowej Skale, Kazimierz, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, spędzimy trzy dni na szlakach górskich, będziemy spacerować ulicami Zakopanego, w drodze powrotnej odwiedzimy Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, będziemy w Kaplicy Matki Bożej.

 

Podsumowując nasze dzisiejsze spotkanie, co chciałby Pan jeszcze przekazać ?

 

KO: Zapraszamy serdecznie do domu kultury. Informację o bieżącej ofercie zamieszczamy na naszej stronie internetowej, która w najbliższych tygodniach zostanie zupełnie zmieniona, aby być bardziej przyjazną dla odwiedzających. W marcu zapraszam do udziału w spotkaniu z panem Wojciechem Sumlińskim, autorem książki „Z mocy bezprawia”, które odbędzie się 23-go w sali widowiskowej domu kultury. Rafał Ziemkiewicz recenzując książkę napisał „Książka Wojtka Sumlińskiego to po prostu dynamit! Jeden z najlepszych i najodważniejszych dziennikarzy śledczych opowiada nam o ukrytych mechanizmach władzy i prawdziwych korzeniach polskiego bogactwa. Cena, jaką za zdobycie tej wiedzy zapłacił, nie pozwala w jego relację wątpić.” Seniorów zapraszam na zajęcia, które pozwolą im swobodnie surfować w internecie. Dzieci i młodzież zapraszamy do udziału w konkursie na palmę, pisankę i kartkę wielkanocną. Zapraszamy od 10-go na wystawę obrazów pani Anny Jońskiej-Choinki: „Postać kobiety w malarstwie”.

Kończąc pragnę podkreślić, że kultura jest jedną z najważniejszych inwestycji, inwestycji w nas samych.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z dyrektorem GOK rozmawiała Malwina Wieczorek

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.