piątek, 28 grudzień 2012 17:26

Palmy jak malowane

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)
Palmy jak malowane Palmy jak malowane

Jan Ewangelista opisując wjazd Chrystusa do Jerozolimy na pięć dni przed ukrzyżowaniem wspomina, że zgromadzony lud witał Go gałązkami palmowymi. Na pamiątkę tego wydarzenia w Palmową Niedzielę wierni przybywają do kościołów z palmami. Wielkanocne święcenie palm jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności. Zwyczaj ten znany jest w Polsce od IX wieku. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby. Obok wierzby do ich wykonania niegdyś używano również gałązek malin i porzeczek. W trzpień palmy wplatano też bukszpan, barwinek, borówkę, cis i widłak. Dziś zdobione są również bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

 

   Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Według nich palma ma cudowną moc i może służyć człowiekowi przez cały rok, przynosić szczęście, przyczyniać się do zdrowia i pomyślności. Wierzono, że bazie chronią człowieka przed bólem gardła, a zwierzęta przed chorobą. Uderzenie palmą miało służyć dobremu zdrowiu, natomiast umieszczanie krzyżyków z palm nad drzwiami miało chronić przed klęskami żywiołowymi, nie tylko budynki ale i mieszkańców. Do dzisiaj w wielu domach ten zwyczaj jest praktykowany. W tradycji ludowej bowiem zielona gałąź symbolizuje życie, radość i siły witalne. Z kolei popiołem ze spalonych palm posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową. 

 

   Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie od kilku lat wspólnie z parafiami gminy Władysławów organizuje Konkurs na najpiękniejsze Palmy Wielkanocne. W ten sposób stara się podtrzymać tradycję ich wykonywania. Czyni to z wielkim powodzeniem, gdyż z roku na rok przybywa uczestników Konkursu. W tym roku Konkurs organizowany był w Parafiach w Russocicach i Wyszynie. Uczestnicy Konkursu prezentowali swoje arcydzieła w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia w swoich parafiach. Komisja Konkursowa oceniała palmy i nagradzała. Miała jednak problem z wyłonieniem tych najpiękniejszych. Stąd też za trud, włożone serce i czas nagrodziła wszystkich – jednych książkami, a innych słodyczami. W blasku wiosennego słońca, ozdobione wstążkami we wszystkich kolorach tęczy, starannie wyplecione z gałązek wierzby wszystkie bowiem były piękne. I tylko radosne twarze ich autorów mogły radować bardziej, tym bardziej, że świadczyły o tym, iż tradycja wykonywania palm wielkanocnych nie przeminie.

Autor artykułu:
MW

 

 

Przejdź do galerii zdjęć z wydarzenia


BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.