wtorek, 15 wrzesień 2015 14:14

DOŻYNKI POWIATOWO GMINNO PARAFIALNE 2015

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)

Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”. Ewangelia św. Marka 4, 26-29.
    W dniu 6 września 2015 r. gmina Władysławów była gospodarzem Święta Plonów - Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna - polowa, którą koncelebrował m.in. proboszcz Parafii w Russocicach - ksiądz kanonik Andrzej Kaczmarek. Na ręce kapłanów przedstawiciele gmin powiatu tureckiego i miasta Turek złożyli dary z tegorocznych zbiorów. Podczas Eucharystii rolnicy dziękowali Bogu za zebrane plony.
    Po nabożeństwie korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP we Władysławowie przeszedł na plac głównych uroczystości.  Złożono w ofierze na ręce Wójta Gminy Władysławów Krzysztofa Zająca, Starosty powiatu tureckiego Mariusza Seńko, Przewodniczącej Rady Gminy Władysławów Krystyny Michalak i Wicestarosty Ryszarda Bartosika - wieniec dożynkowy. Wójt Krzysztof Zając dokonał uroczystego otwarcia tegorocznych Dożynek.  Starościną dożynek była   Pani Iwona Małolepsza z Kamionki, która prowadzi gospodarstwo wspólnie z mężem. Jest to już trzecie pokolenie, które aktualnie gospodaruje na ponad 50 hektarach.
Natomiast Starostą Święta Plonów był Pan Janeczek -  mieszkaniec Przyborowa, który pracują na roli od 1984 roku. Pan Romuald Janeczek jest kolejnym pokoleniem, prowadzącym ponad 108 hektarowe gospodarstwo. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Cały czas inwestuje wraz z żoną i synami w nowoczesne środki do produkcji rolnej. Ich wspólnym sukcesem było ostatnio zajęcie III miejsca w ” VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Hodowcę Bydła Mlecznego”.
Starostowie Dożynek przekazali na ręce Wójta Krzysztofa Zająca oraz Starosty powiatu tureckiego Mariusza Seńko chleb wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna oraz owoce z sadów i ogrodów, którymi częstowano uczestników.
Delegacje mieszkańców powiatu tureckiego zaprezentowały okazałe wieńce, za przygotowanie których Wójt Krzysztof Zając i Starosta powiatu tureckiego Mariusz Seńko wręczyli podziękowania. W części obrzędowej Święta Plonów swoje przemówienie zaprezentował Starosta Turecki - Mariusz Seńko. Poseł Witold Czarnecki odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy kierowany do wszystkich uczestników Dożynek. Kilka zdań zaprezentował także Marian Bońka - reprezentant Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Oddział w Turku, a także Dariusz Młynarczyk, który wystąpił z ramienia Marszałka województwa wielkopolskiego. W części artystycznej usłyszeliśmy m.in. koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Władysławowa, biesiadę kapeli góralskiej ,,JONTKI" z Żywca. Dla uczestników Święta Plonów przygotowano stoiska rolnicze, motoryzacyjne i gastronomiczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne, gdzie uczestnicy Dożynek mogli skosztować wiejskich specjałów przygotowanych  przez poszczególne sołectwa.  I choć pogoda nie dopisała to biesiada z góralską kapelą „Jontki” z Żywca zgromadzonych w namiocie uczestników rozgrzała prawie do czerwoności. Władze gminy bardzo dziękują wszystkim przybyłym, znamienitym gościom oraz osobom zaangażowanym w organizację dożynek.

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.