środa, 18 listopad 2015 09:21

97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁŚCI

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)

,,Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich” - Józef Piłsudski.

 

Obchody 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we Władysławowie rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez wikariusza parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Russocicach - ks. Łukasza Dzikiewicza. W wygłoszonej homilii ksiądz nawiązał do wartości patriotyzmu, wiary i budowy wspólnego domu, jakim jest wolna i niepodległa Ojczyzna. Po zakończeniu Eucharystii proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kaczmarek dziękował za tak liczny udział we Mszy Św., za dar wspólnej modlitwy, zapraszając jednocześnie do udziału w dalszej części obchodów. Po nabożeństwie, około godziny 12:00, uczestnicy uroczystości w korowodzie prowadzonym przez Młodzieżowa Orkiestrę Dętą we Władysławowie udali się na Rynek pod pomnik ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli...”, gdzie wygłoszono apel pamięci. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród delegacji składających wieńce znaleźli się poseł Ryszard Bartosik z przedstawicielami PiS, władze samorządowe Gminy Władysławów z wójtem Krzysztofem Zającem, delegacja radnych Rady Gminy Władysławów, sołtysów Gminy Władysławów, Zarządu Gminnego PSL, Nadleśnictwa Turek, NSZZ Solidarności - Pracowników Oświaty i Wychowania, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zespołu Szkół we Władysławowie, Zarządu Gminnego Związku OSP RP we Władysławowie, Przedszkola Gminnego we Władysławowie, ponadto wiązanki złożyli Zdzisław Wojtkowiak - radny powiatu tureckiego, zuchy i harcerze z Zespołu Szkół we Władysławowie, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Władysławów, delegacja przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Oddziału w Turku, Gimnazjum Społecznego w Wyszynie i Gminnego Klubu Sportowego ,,Znicz” Władysławów. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z Zespołu Szkół we Władysławowie.

 

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy udali się do Zespołu Szkół we Władysławowie, gdzie młodzież przygotowała występ artystyczny - słowno-muzyczny, oddając hołd tym, co za Ojczyznę walczyli i życie dla Niej oddali.

 

Wójt Gminy Władysławów Krzysztof Zając podziękował zebranym za liczny udział w uroczystościach, podkreślając, iż obchody Święta Niepodległości są nie tylko okazją do wspomnień o historycznych wydarzeniach, ale także powodem do dumy, że żyjemy w wolnym kraju.

 

Poseł Ryszard Bartosik dziękował serdecznie za zaproszenie na uroczystości 11-Listopada, dziękował, że miał możliwość świętowania właśnie z mieszkańcami gminy Władysławów. Wyraził zadowolenie, iż Święto Niepodległości jest tak uroczyście kultywowane w tutejszej gminie. Podkreślił, iż uroczystość została perfekcyjnie i pięknie zorganizowana, co świadczy, iż władze gminy przywiązują wielką wagę do tradycji narodowych. Ponadto poseł Ryszard Bartosik złożył z okazji Święta Niepodległości życzenia wójtowi Krzysztofowi Zającowi, samorządowi, radnym oraz wszystkim mieszkańcom, by im oraz ich rodzinom wszystko układało się pomyślnie.

 

Udział w uroczystościach upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę brali nie tylko samorządowcy, radni gminni i powiatowi, ale także licznie mieszkańcy gminy Władysławów. Swoją obecnością zaszczycił nie tylko poseł Ryszard Bartosik, ale także najstarsza mieszkanka gminy Władysławów - Pani Jadwiga Drzewiecka wraz z córką Małgorzatą.

 

Dzień 11 Listopada był okazją do złożenia życzeń, podziękowań i wręczenia nagrody z okazji 25-lecia prowadzenia przez Pana Andrzeja Kujawę - Młodzieżowej Orkiestry Dętej we Władysławowie.

 

Święto 11 Listopada jest dniem, w którym każdy obywatel Polski powinien choć na chwilę ,,zatrzymać się w swoim biegu życiowym”, złożyć hołd Ojczyźnie i wyrazić zadowolenie, iż żyje w wolnej, niepodległej Polsce. Poprzez swój udział w uroczystościach Święta Niepodległości, modlitwę i złożenie wieńców uczczono pamięć tych Wszystkich, którym słowo Ojczyzna jest bliskie sercu.

 

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.