środa, 04 maj 2016 13:03

225. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3. MAJA

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)

Zbiórką, przed budynkiem Urzędu Gminy Władysławów, pocztów sztandarowych, delegacji szkół, instytucji i organizacji działających na terenie Gminy rozpoczęły się obchody uroczystości 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie uczestnicy obchodów udali się na Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny oraz druhów strażaków z Gminy Władysławów, koncelebrowaną przez wikariusza parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Russocicach - ks. Szymona Wiatrowskiego. Po zakończeniu Eucharystii proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Kaczmarek dziękował za tak liczny udział we Mszy Świętej, za dar wspólnej modlitwy, zapraszając jednocześnie do udziału w dalszej części obchodów.

Po nabożeństwie, w samo południe, uczestnicy uroczystości w korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Władysławów udali się na rynek pod pomnik ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli...”. Okolicznościowe przemówienie dla zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Władysławów wygłosił Piotr Szewczyński - Zastępca Wójta Gminy Władysławów.

Po wzniosłym przemówieniu Wójt Krzysztof Zając i Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Maciej Czaja odsłonili odtworzone staraniem samorządu Gminy Władysławów: tablicę pamiątkową oraz medalion poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tablica została ufundowana „przez Obywateli miasta i gminy Władysławów” w 1928 roku: ,,Na cześć Armji Polskiej i Wodza Jej Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego ku upamiętnieniu 60. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w mieście i gminie Władysławów”.

Pierwotnie pomnik został oficjalnie ufundowany i uroczyście odsłonięty w dniu 9 września 1928 roku. Natomiast krótko po wybuchu II wojny św. żołnierze niemieccy zburzyli pomnik i zniszczyli tablicę pamiątkową i medalion Józefa Piłsudskiego.

Zarówno tablica pamiątkowa, jak i medalion to symbole świadczące o patriotyzmie naszych przodków, zostały ustanowione na władysławowskim rynku wolą mieszkańców w dwudziestoleciu międzywojennym.

Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wieńce złożyły: delegacja Urzędu Gminy Władysławów wraz z Wójtem Krzysztofem Zającem i Posłem na Sejm RP Ryszardem Bartosikiem, delegacja radnych Rady Gminy Władysławów, Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Witolda Czarneckiego, Gminnego Zarządu Koła PSL we Władysławowie, sołtysów z Gminy Władysławów, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku. Ponadto kwiaty złożyły: delegacja Związku Nauczycielstwa Polskiego we Władysławowie, Gminnego Ludowego Klubu Sportowego ,,Znicz”, Gimnazjum Społecznego w Wyszynie, Przedszkola Gminnego we Władysławowie, NSZZ Solidarność Szkół i Przedszkola z Gminy Władysławów, Zespołu Szkół we Władysławowie, Dyrektorów Szkół Podstawowych z Gminy Władysławów, Nadleśnictwa Turek, Zuchów i Harcerzy z Zespołu Szkół we Władysławowie oraz Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych we Władysławowie.

Wartę honorową przy pomniku pełniła 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz Drużyna Harcerska z Zespołu Szkół we Władysławowie.

Odchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zakończono wspólnym odśpiewaniem ,,Roty”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury na koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Władysławów działającej przy GOK-u. Udział w wyżej wspomnianych uroczystościach brali nie tylko samorządowcy, radni gminni, sołtysi, ale także licznie mieszkańcy Gminy Władysławów.

Tego dnia, po godzinie 15:00 dla mieszkańców Gminy Władysławów przygotowano liczne atrakcje, m. in. występy solistów i zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie - Volume, Proforma, Seniorskie Nuty, pokaz starych samochodów oraz bojowego samochodu strażackiego. Dla dzieci udostępniono dmuchane zamki oraz zjeżdżalnię.

 Przez swój udział w obchodach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja, modlitwę i złożenie wieńców uczczono pamięć o dokonaniach naszych przodków, Polaków, którym Ojczyzna była bliska sercu.

Warto podkreślić że całe otoczenie pomnika, na kilka dni przed uroczystymi obchodami, zostało przebudowane i odnowione. Zakres prac obejmował zebranie istniejącej nawierzchni z płytek chodnikowych, ułożenie obrzeży betonowych oraz kostki brukowej. Wykonawcą w/w prac była Firma Usługowa PHU EKO-BRUK Lidia Uznańska z siedzibą w Kunach.

W załączeniu poniżej tekst przemówienia wygłoszonego przez Piotra Szewczyńskiego - Zastępcę Wójta Gminy Władysławów.

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Teleskopie:http://poznan.tvp.pl/25167798/uroczystosci-we-wladyslawowie

Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Władysławów i zaproszeni Goście!

„Ucisk braci naszych cisnął, niemoc w ręku króla spała,

a wtem Trzeci Maj zabłysnął i cała Polska powstała.

Wiwat, Maj, piękny Maj, Dla Polaków błogi raj.”

Słowa tej powszechnie znanej pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko” w pełni oddają znaczenie i rolę dzisiejszego święta dla całego naszego narodu.

Słowa te dawały nadzieję na lepszą przyszłość kilku pokoleniom Polaków. 

Na swojej aktualności nic nie straciły do dnia dzisiejszego.

Pamięć o Konstytucji 3 Maja, sprawia, że Polacy potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami w najtrudniejszych nawet warunkach, w czasach zaborów, wojennych zawieruch, ale mam też nadzieję, że i w czasach obecnych, w czasach zmian i przeobrażeń Polski. Tak warto to podkreślić - nasza Ojczyzna jest dzisiaj znowu na drodze umacniania wartości patriotycznych i narodowych. Z obserwacji naszej rzeczywistości można wywnioskować, że nie jest łatwo dokonywać tych zmian od razu.

Zgromadziliśmy się dziś, podobnie jak w poprzednich latach, na władysławowskim rynku, aby uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja, pierwszej europejskiej konstytucji, która była przygotowana i opracowana przez najświatlejsze umysły doby oświecenia, przez ludzi, którym na sercu leżało dobro naszej ukochanej Ojczyzny. Ale dziś też jest uroczystość szczególna. 

Prawie po 77 latach od całkowitego zniszczenia przez niemieckie wojsko, znów w tym miejscu odsłonięte zostaną medalion i tablica pamiątkowa, poświęcone przez naszych poprzedników Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Zostały ufundowane na pamiątkę pobytu we Władysławowie przed 88 laty 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Kalisza. Te symbole świadczące o gorącym patriotyzmie naszych przodków - zostały ustanowione na naszym rynku wolą mieszkańców właśnie!

Wówczas jak i teraz towarzyszą tej uroczystości Żołnierze którzy bronią granic Polski. Chwała im za to!

Nasi poprzednicy, Samorządowcy, na posiedzeniu Rady Miejskiej miasta Władysławowa w dniu 28 sierpnia 1928 r. postanowili: 

„…Celem upamiętnienia pobytu w mieście Władysławowie i pobliskich wioskach 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, zakwaterowanego na czas koncentracji 25 Dywizji Piechoty, Przewodniczący Rady Miejskiej Władysławowa, burmistrz Władysław Gorzelański przekłada Radzie Miasta wniosek Komitetu zorganizowanego w celu wzniesienia na placu w rynku z współudziałem gmin miejskiej i wiejskiej oraz Korpusu Oficerskiego tegoż pułku, kamiennej piramidy z tablicą pamiątkową Marszałka Piłsudskiego na cześć Armji Polskiej i Wodza jej”...

Krótko po tym, w dniu 9 września 1928 roku obywatele miasta i gminy Władysławów ufundowali pomnik, którego symbole dzisiaj, z dumą, w imieniu wszystkich mieszkańców gminy oraz gminnego samorządu w tym miejscu przywracamy!!

E.M

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.