wtorek, 30 sierpień 2016 17:02

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE 2016

Napisane przez 
Oceń ten wpis
(0 głosów)

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Święto Plonów zawsze wyprawiano, gdy pokoszono wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały być w nim kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano go jeszcze kolorowymi wstążkami....
W dniu 21 sierpnia 2016 r. sołectwo Wyszyna było gospodarzem Święta Plonów - Dożynek Gminno-Parafialnych. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, którą koncelebrował proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie - ks. Włodzimierz Pawłowski, natomiast Słowo Boże i kazanie do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Jakub Wiśniewski, mówiąc ,,Dożynki to nie tylko czas podziękowań Panu Bogu za owocne plony,  to nie tylko rolnicy powinni dziękować, ale każdy winien podziękować za swoją pracę, która zapewnia godną, ludzką egzystencję”. Na ręce kapłanów złożono dary z tegorocznych zbiorów.
Po nabożeństwie na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej w Wyszynie rozpoczęto część oficjalną i obrzędową Święta Plonów. W imieniu organizatorów Gminno-Parafialnych Dożynek p. Małgorzata Malesza i p. Piotr Krawczyk powitali serdecznie społeczeństwo gminy Władysławów, powiatu tureckiego i wszystkich przybyłych.
Wójt Krzysztof Zając dokonał uroczystego otwarcia tegorocznych Dożynek, życząc wszystkim, by chleba nikomu nigdy nie zabrakło.
Wieniec sołectwa Wyszyna upleciony z tegorocznych zbóż w ofierze na ręce wójta Krzysztofa  Zająca, przewodniczącej Rady Gminy Władysławów Krystyny Michalak, proboszcza Włodzimierza Pawłowskiego i sołtys Anny Krawiec przekazały – Aldona Kotońska, Agnieszka Bartczak, Justyna Żmijewska i Justyna Świderska.
Starościną tegorocznych Dożynek była p. Justyna Kostrzewa, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji mleka. Natomiast Starostą Święta Plonów był p. Artur Stolarek, prowadzący wspólnie z małżonką gospodarstwo rolne o powierzchni 17 ha, specjalizujące się w hodowli bydła opasowego.
Starostowie Dożynek przekazali na ręce wójta Krzysztofa Zająca oraz proboszcza Włodzimierza Pawłowskiego chleb wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna oraz owoce z sadów i ogrodów, którymi częstowano uczestników.
W części oficjalnej Święta Plonów listy gratulacyjne odczytali zaproszeni goście.
Obrzędowe uroczystości dożynkowe zakończono wspólnym odśpiewaniem ,,Roty”.
W części artystycznej Święta Plonów podziwialiśmy występy uczniów Szkoły Podstawowej w Wyszynie, w tym najmłodszych z oddziału przedszkolnego, występ zespołu ,,Seniorskie Nuty”, działający przy GOK-u we Władysławowie, usłyszeliśmy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP we Władysławowie działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie  pod przewodnictwem kapelmistrza Andrzeja Kujawy. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne i techniczne koncert kapeli ,,Z Kopyta” odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wyszynie. 
Dla uczestników Dożynek przygotowano stoisko gastronomiczne, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem, albowiem można było skosztować wiejskich specjałów – żurku, chleba ze smalcem i ogórkiem, ciasta drożdżowego.
Władze gminy bardzo dziękują wszystkim przybyłym gościom, radnym, sołtysom, uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek.
Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli...

                                                                                                                                                                  E.M.


                                                                                                                                                             

     

 

BIP

Dla administratora

Kontakt

T: +48 63 279 50 93

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.